Peder Lamm på Lodge & Lya | Vemdalen.se

Peder Lamm på Lodge & Lya 2016

Den färgstarke TV-profilen har antikskola och värderar era samlarsaker under Lodge & Lya i Vemdalen  4 – 5 november 2016.

Han började med att sköta kaffekokningen på anrika auktionshuset Bukowskis när han var 15. Nu är färgstarke Peder Lamm en av landets mest kända profiler inom konst, kultur, historia, antikviteter och en hel del annat. Kom och träffa honom och visa upp era samlarsaker under Lodge & Lya i Vemdalen 4 – 5 november 2016.

Fast egentligen vill han ogärna använda ordet antikviteter själv. Peder menar att då handlar det om föremål från de gamla kulturerna runt Medelhavet. Han pratar mycket hellre om samlarsaker. Och det är sådana han vill att besökarna vid Lodge & Lya ska ta med sig. I första hand inte för att värderas utan mer för att identifieras och när det är gjort berättar Peder underhållande historier kring föremålens uppkomst och användning.

Nyfiken på allt

Framträdanden som det som väntar i Vemdalen gör Peder Lamm året runt och över hela landet.
– Jag upphör aldrig att fascineras över hur varje landsända kan presentera saker som inte finns någon annanstans, som skapats ur de behov människorna i respektive område haft, de livsvillkor som gällde och de krav den omgivande miljön ställde, säger han och fortsätter:
– I Vemdalen förväntar jag mig en massa bruksföremål, lokalt tillverkade – och vars funktioner inte alltid är helt lätt att klura ut. För visst dyker det ibland upp egendomliga mackapärer som varken jag eller ägaren kan förklara nyttan med.
I Vemdalen hoppas han också få se välvårdade exempel i den stil som fått namnet härjedalsrokoko:
– Ute i Europa hade rokoko sin storhetstid vid mitten av 1700-talet men till isolerade och avlägsna Härjedalen kom den långt senare och fick former och färger som är helt unika för landskapet. Men jag är nyfiken på allt. Konst, allmoge, textilier, smycken – för mig är allt lika spännande och lika välkommet.

Passion för historia

Och just ordet ”nyfiken” är nog det allra bästa när det handlar om att beskriva Peder Lamm. När hans jämnåriga spelade fotboll satt han hellre hemma och läste avancerade historieböcker. Historieintresset har sedan genom åren utvecklats och omfattar numer det mesta: konst, kultur, geografi, mat, religion samt, naturligtvis, samlarsaker och annat gammalt. Han är också en mångsysslare av rang:
– Just nu har jag nio regelbundet återkommande jobb. Från fastighetsmäkleri till att vara chefredaktör för livsstilsmagasinet Connosieur.
Han hinner också med att skriva böcker, designa ljusstakar åt Skultuna, göra TV samt leda kulturresor till t ex den brittiska herrgård där Downton Abbey spelades in.
– Jag är hyperaktiv och hade sådant funnits när jag var liten hade jag säkert stämplats med en eller annan bokstavskombination.
– Det här är min livsstil och jag älskar att komma till platser som Vemdalen och få en inblick i bygdens historia och traditioner. Av de enskilda historier jag möter under mina resor kan jag sedan lägga ett pussel och få helt unika inblickar i Sveriges utveckling fram till dags dato.

Text: Per Bäckman

Här kan ni läsa mer om Lodge & Lya i Vemdalen.

Spara i Mitt Äventyr

Relaterat innehåll

Höstmys i destination Vemdalen

Ta del av redaktionens bästa tips inför ditt höstlov i destination Vemdalen

Färgsprakande höstlov i Vemdalen: Aktiviteter och Lodge & Lya-mässan

En vecka som är fylld med aktiviteter och upplevelser för hela familjen!

Glädjen i skidåkning - oavsett ålder

Varför åka skidor även när man börjar komma upp i åren? “Det är ju så roligt” säger Susanne, 65.

Aktiv avkoppling i Vemdalen: Fjällvandring för 55-plussare

Lättillgängliga vandringsleder, bekväma boenden, skön atmosfär och god mat.

Äventyrstips


Kalender

Evenemangskalender
« Maj » loading...
1
2
3
4
5
6
7
8
9
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1