
Vemdalsbio visar filmen Gladiator 2
Äntligen fortsätter historien om gladiator i Gladiator II; den episka sagan om makt, intriger och hämnd i det antika Rom. År efter att ha bevittnat den ärade hjälten Maximus död, som orsakades av hans morbror, tvingas Lucius att gå in i Colosseum efter att hans hem erövrats av de tyranniska kejsarna som nu styr Rom med järnhand. Med vrede i hjärtat och imperiets framtid på spel, måste Lucius söka i sitt förflutna för att hitta styrka och heder att återge Rom dess forna glans och ära till dess folk.
Åldersgräns: Åldersgräns ej bestämd, uppdateras inom kort!
Biosalongen på GT-gården i Vemdalen by är i mysig 50-tals stil som drivs av ideella krafter och levererar filmer med den senaste tekniken! Bion har en liten kiosk som säljer godis, popcorn, dricka och fika. Biljetter kan köpas i förväg på www.vemdalsbio.com fram till 2 timmar före filmen börjar, eller i biljettkassan på plats från och med 1 timme före visningen där betalning med både kort och kontant accepteras.
Spara i Mitt Äventyr
Ta del av nyheter och inspiration från Vemdalen. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få koll på allt som händer i Vemdalen året om.
3 | 4 | 6 | 7 | |||
10 | 11 | 13 | ||||
17 | 18 | 20 | ||||
24 | 25 | |||||

Ta del av nyheter och inspiration från Vemdalen. Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få koll på allt som händer i Vemdalen året om.