Flyglegender på Hedlanda

Flyglegender på Hedlanda

Två flygande legender kommer till Flygdagen på Hedlanda den 7 augusti. Den ena heter P51 Mustang, planet som under andra världskriget var ett av de allierades avgörande ess i kampen om luftherraväldet. Den andre legenden är mannen bakom spakarna i planet, Bertil Gerhardt, som hittills kommit upp i imponerande 31 400 flygtimmar.

Gädda Under sina 39 år inom flygvapnet flög major Gerhardt dem alla: Tunnan, Draken, Viggen – och när SAAB i Linköping började testflyga JAS 39 Gripen var han med och utbildade provflygarna och satt bak i de två-sitsiga versionerna. Till det ska läggas ytterligare ett drygt 70-tal olika flygplansmodeller som han flugit under sin långa karriär. Ändå – de plan han nu turnerar med till uppvisningar över hela landet ger honom flygupplevelser som slår det mesta:

– Att få flyga en amerikansk Mustang eller en brittisk Spitfire är en pojkdröm som finns hos varje flygare, erkänner Gerhardt – som flyger bägge.

Ägare av dessa två flygklassiker är mannen bakom Biltema, den flygintresserade Sten-Åke Lindholm. Honom känner Gerhardt sedan 1960-talet och är den som flyger Lindholm och andra i ledningen till Biltemas leverantörer i Kina, Thailand, Hongkong och andra asiatiska destinationer. Fast då är planet en modern 3-motorig affärsjet som heter Falcon 7X. Skillnaden mellan att flyga ett sådant plan, eller för den delen en Gripen, och att flyga en Mustang är naturligtvis himmelsvid. De förra har en jättepanel med instrument och en dator som hela tiden talar om för piloten vad som händer under en manöver. I en Mustang är det enbart pilotens skicklighet och känsla som avgör hur hårt planet kan belastas i svängar och andra manövrar.
Bertil ger ett exempel:

– Hos en Mustang är förhållandet mellan den extremt kraftiga motorn och planets relativa lätthet lite knepigt. Gör man en för snäv sväng kan man tappa flygkraften. Detta har genom årens lopp resulterat i flera olyckor.

– Motorn, en V-12:a på 1 700 hk från Rolls-Royce Packard Merlin, kan även åstadkomma en gyroeffekt som gör att propellern vill åt ett håll men flygplanet åt ett annat. Under starten kan jag bara använda 40 procent av motorstyrkan – annars får jag aerodynamiska problem med luftströmmen från propellern. Det är först när jag är i luften jag kan utnyttja motorns resurser fullt ut.

Bertil Gerhardt använder ordet "behaglig" om upplevelsen att flyga en P51 Mustang.
– Det är en så skön harmoni i samspelet mellan pilot, motor och roder, tycker han. Det som ställer krav är hur jag ska utnyttja detta optimalt – det finns ingen dator som talar om för mig vad jag kan göra och vad jag inte kan göra där uppe. Det måste jag själv avgöra.

Det plan han talar om är alltså en av de stora flyglegenderna från andra världskriget. Dess viktigaste uppgift var att eskortera bombplan från baser i England till djupt in över Tyskland och tillbaka igen. Innan Mustangen kom in på scenen var problemet att eskortplanen inte kunde ta tillräckligt mycket bränsle för att kunna följa bombarna hela vägen. Mustanger med extratankar blev lösningen. Och när bränslet i extratankarna tog slut släpptes de och piloterna kopplade om till ordinarie tankar.

Gädda De första Mustangerna levererades till britterna i oktober 1940 och var sedan i tjänst kriget ut. De finns i ett stort antal modeller men just P51 anses som det vackraste och överlägset bästa. Under slutet av kriget nödlandade fyra Mustanger i Skåne. Dessa fyra införlivades i det svenska flygvapnet och kompletterades senare med en beställning på ytterligare 50. Totalt köpte Sverige 161 Mustanger fram till 1948. Det sista av dessa togs ur tjänst 1954. Totalt tillverkades ca 16 000 Mustanger. Av dessa är fortfarande ett hundratal fullt flygvärdiga och finns över hela världen.

Så det är ett plan med en fascinerande historia Gerhardt lyfter med från Ängelholm den 7 augusti och landar med på Hedlanda två timmar senare. Där han gör en klassisk uppvisning med rollar, loopar, branta svängar och kubansk åtta, något han beskriver som en "liggande åtta."

– Ska bli kul, säger han. Det är första gången jag gör en uppvisning i fjällvärlden. Ge de två flyglegenderna en varm applåd.

Share |

KalenderHela kalendern

  • 4/9 Jakt & Fiskemässa hos Ekbergs

    Aktiviteter under jaktlördán ca 10-16. Knivslipning, Laserskytte på älg, KP Jakt & Vapen, Nybo Gård, Kolbullar m.m. Välkomna.
    För mer information tel 0684-300 36.

  • 1/10 Destinationsdagen på Vemdalsskalet

    Summering av sommaren och information om vad som händer i vinter. Janne Gunnarsson kommer att hålla ett föredrag om Värdskap.
    Kl 14.30-17.30 och därefter AfterWork/mingel. Alla som är intresserade är välkomna, deltagandet kostnadsfritt.
    Anmälan till info@vemdalen.se